Historie a současnost

Baby Club Kačka založila paní Hana Quittková v roce 1991 a splnila si tím svůj sen: pracovat s dětmi a věnovat se těm nejmenším zejména ve vodě. V březnu 1991 se v Městských lázních v Opavě otevřel první kurz plavání kojenců a batolat pro děti od 6 týdnů do 2 let. Kurzy plavání probíhaly tehdy pouze ve středu dopoledne. V roce 1992 pro vyšší zájem rodičů o plavání starších dětí rozšiřujeme činnost a začíná se plavat v Hradci nad Moravicí v Hotelu Belaria. Probíhají kurzy plavání rodičů s dětmi (2 – 5 let). Během téhož roku ve spolupráci s porodní asistentkou Vlastou Kottovou začínají první kurzy přípravy na porod – plavání pro těhotné.
V září roku 1993 se v Opavě otevřel nový rehabilitační bazén a působiště Baby Clubu Kačka se přemístilo do nově otevřeného léčebného a rehabilitačního centra. Probíhaly kurzy plavání kojenců a batolat (6 týdnů – 1 rok), plavání rodičů s dětmi (1 rok – 6 let) i psychofyzická příprava na porod zahrnující cvičení a plavání pro těhotné plus tematické přednášky. Realizují se kurzy plavání pro děti z MŠ (5 – 7 let).
V roce 1997 je po velké rekonstrukci otevřena ZŠ pro děti s hendikepem, s vlastní vodoléčbou a malým bazénem. Plavání kojenců a batolat mění působiště: naši nejmenší svěřenci můžou využívat pohodlí a krásu nového bazénu. Začínáme plavat pouze pár hodin, ale zájem rodičů narůstá natolik, že brzy plaveme každý den. Ve škole nám také bylo umožněno využívat tělocvičnu pro cvičení rodičů s dětmi. Byli jsme příjemně překvapeni, jak velký byl u rodičů zájem o „hrátky s batolátky“. Také v léčebném a rehabilitačním centru se to ve vodě „našimi“ dětmi jen hemžilo.
V roce 2000 v Opavě vzniklo Mateřské centrum OASA jako nezisková organizace pod vedením MUDr. Petra Slaného. Mateřské centrum OASA vzniklo za účelem setkávání maminek, které jsou toho času na mateřské dovolené. V centru se děti mají možnost poprvé seznámit s uceleným dětským kolektivem a pravidelně také s cizími osobami mimo okruh rodiny. Prostory prošly úpravou z bývalých dětských jeslí.
Ředitelka Hana Quittková k aktivitám v novém miléniu uvádí: „Byla jsem oslovena s nabídkou možné spolupráce a využití zařízeného mateřského centra. Vzhledem k velkému zájmu o cvičení a „hrátky s batolátky“ jsme program „na suchu“ (tedy mimobazénové aktivity) pro naše nejmenší děti začali pořádat v Mateřském centru. Byli jsme úspěšní a zájem opravdu narůstal, takže od roku 2003 jsem již měla prostory Mateřského centra pronajaté na celý rok. Spojila jsem tedy tímto do jediné instituce veškeré poskytování služeb budoucím rodičům, maminkám na mateřské dovolené i jejich dětem. Následně vznikly další aktivity, například Laktační liga, kam každý týden přicházela paní Jarka Vráblová poradit maminkám, jak se začátky kojení, tak i s vhodnými příkrmy. Probíhalo taktéž cvičení rodičů s dětmi od 3 měsíců do 5 let, příprava na porod.“
V roce 2009 se otevřela MIKROŠKOLKA a zajištovala celodenní pobyt dětí od 1 roku do 3 let.
Roku 2016 se provozovna mateřského centra přestěhovala na novou adresu – Liptovská 21, Opava. V roce 2018 odstartoval projekt na MPSV – Dětské skupiny, na kterém participujeme. Povedlo se nám totiž splnit všechny ministerstvem zadané podmínky, a to jak provozní, tak i formální. Změnil se firemní název na Baby club KAČKA z.s.

Personální zajištění:

Hana Quittková – předsedkyně spolku, lektorka plavání kojenců a batolat, ředitelka dětské skupiny, chůva v Káčátkách.

Jana Kutypová – chůva v Kačce, lektorka Montessori kurzů pro rodiče a děti.

Nela Konvičková – chůva v Kačce.

Lucie Hudečková-chůva v Kačce

Veronika Pavelková – chůva v Káčátkách.

Magdalena Ftáčniková – chůva v Káčátkách, lektorka Montessori kurzů pro rodiče a děti.

Michaela Kořínková – lektorka cvičení a plavání  rodičů s dětmi od narození do 4 let a chůva v Kačce.

Veronika Stonišová – lektorka plavání kojenců, batolat a dětí, vanové plavání

Dagmar Sasová– lektorka plavání batolat a dětí

Gabriela Klapuchová – porodní asistentka.